• Ski LuciferSjezdovka
  • Ski LuciferSjezdovka
  • Hospůdka U VlekuHospůdka s pohledem na sjezdovku v létě
  • Hospůdka U VlekuHospůdka a půjčovna lyží
  • Roubenka Pod VlekemUbytování u sjezdovky Ski Lucifer
  • Roubenka Pod VlekemUbytování u sjezdovky Ski Lucifer
  • Penzion NikyUbytování v soukromí
  • Penzion NikyUbytování v soukromí
  • Chata U VlekuChata nad sjezdovkou Ski Lucifer
  • Chata U VlekuChata nad sjezdovkou Ski Lucifer
Ski Lucifer1 Ski Lucifer2 Hospůdka U Vleku3 Hospůdka U Vleku4 Roubenka Pod Vlekem5 Roubenka Pod Vlekem6 Penzion Niky7 Penzion Niky8 Chata U Vleku9 Chata U Vleku10

Historie Josefova Dolu v Jizerských horách

Vybíráme to nejzajímavější z historie Josefova Dolu ...

Josefův Důl - říčka Kamenice na historické pohledniciObec Josefův Důl byla založena v roce 1701 a pojmenována podle syna majitele panství, narozeného téhož roku, Karla Josefa Desfourse.

Už na konci 17. století stála v Josefově Dole slavná Zenkerova huť, kterou později vlastnil sklář Kittel. V roce 1753 koupili huť Riedelové a zahájili zde svou cestu k neoficiálnímu titulu králů sklářství v Jizerských horách. V roce 1910 byla huť stržena a na jejím místě byla postavena nová sklárna.

Dominantou Josefova Dolu je nicméně jednolodní pseudogotický kostel Proměnění Páně z let 1862-65.

Z novější historie přeměnila tvář Josefova Dolu především Josefodolská přehrada postavená v letech 1976-82 na říčce Kamenici. Tato přehrada dnes zadržuje 23 milionů krychlových metrů vody.

Historické pohlednice napovídají víc - napravo: říčka Kamenice se v Josefově Dole rozlévá do šířky, ale její břehy jsou dnes zcela zarostlé stromy. Tento idylický obrázek s prádlem bělěným na trávníku je z roku 1930.

Josefův Důl - okolí PeklaNa saních jezdívali mladí i staří, jak to dokazuje tato fotografie z roku 1918.

V tomto ohledu se ale příliš nezměnilo, i dnes tu potkáte babičky na saních a sáňky rohačky zůstávají také nejoblíbenějším způsobem přepravy nákupu.

Na tomto obrázku je bývalá Vilémova bouda nad hotelem Peklo. Na svém místě dosud stojí i bývalá požární zbrojnice. Náš vlek je hned vedle.

Josefův Důl - historická pohledniceTak takhle vypadal Josefův Důl v roce 1910. Dnes je zde mnohem více domů, mnohem více stromů a na obzoru hráz přehrady.

Naši předkové měli podle všeho svérázný přístup k ekologii - dříví se těžilo přímo z okolí domů a sklářských hutí a když došlo, hutě se zavřely a přesunuly o kus dále. Dnes jsou lesy chráněny a úspěšně obnovovány.

Kontakty

Ski Lucifer
Ing. Jaroslav Morávek
Josefův Důl 358
468 44 okr. Jablonec nad Nisou
Česká Republika

Mobil: +420602879598

    Rezervace Niky a Roubenka:

viz Rezervační formulář v Kontaktech

+420 777 847 936

              

       Rezervace U Vleku:

                ubytovaniuvleku@gmail.com

+420 606 217 365      

 

Počasí

Počasí radar

^