• Ski LuciferSjezdovka
  • Ski LuciferSjezdovka
  • Hospůdka U VlekuHospůdka s pohledem na sjezdovku v létě
  • Hospůdka U VlekuHospůdka a půjčovna lyží
  • Roubenka Pod VlekemUbytování u sjezdovky Ski Lucifer
  • Roubenka Pod VlekemUbytování u sjezdovky Ski Lucifer
  • Penzion NikyUbytování v soukromí
  • Penzion NikyUbytování v soukromí
  • Chata U VlekuChata nad sjezdovkou Ski Lucifer
  • Chata U VlekuChata nad sjezdovkou Ski Lucifer
Ski Lucifer1 Ski Lucifer2 Hospůdka U Vleku3 Hospůdka U Vleku4 Roubenka Pod Vlekem5 Roubenka Pod Vlekem6 Penzion Niky7 Penzion Niky8 Chata U Vleku9 Chata U Vleku10

Výlety po Jizerkách a okolí autem nebo na motorce

Pokud patříte k motoristickým typům, vezměte si k ruce autoatlas a zkuste s námi chvíli cestovat prstem po mapě. Kliknutím na název místa se dostanete níže, k jeho popisu a fotografii. Všechna uvedená místa jsou v dosahu jednodenního výletu z Josefova Dolu.

 TRASA č. 1 - Český Ráj

Josefův Důl - Tanvald - Železný Brod - Malá Skála - Turnov - Český Ráj: Valdštejn, Hrubá Skála, Trosky, hrad Kost - zpět po dálnici přes Jablonec n.N.

 

TRASA č. 2 - Hejnice (druhá strana Jizerských hor)

Josefův Důl - Desná - přehrada Souš - Smědava - Bílý Potok - Hejnice - Lázně Libverda - restaurace Obří sud - zámek Frýdlant - Raspenava (přírodní koupaliště) - cesta bukovými lesy - Liberec - Královka - Josefův Důl (cesta přes Smědavu otevřena jen v létě)

TRASA č. 3 - Ještěd a Podještědí

Josefův Důl - Liberec (botanická, ZOO, bazén atd.) - Ještěd a Podještědí - zámek Sychrov - pod dálnici zpět

 Zajímavosti a zastávky - Jizerské hory a blízké okolí

hrad Trosky
Český Ráj

Český rájMalá Skála a Český Ráj

O krásách a romantice Maloskalska a Českého Ráje už se toho napsalo mnoho. Kdo to nezažil, nepochopí. Z mnoha pamětihodností doporučujeme alespoň: výstup na Valdštejn (tento hrad je přístupný i bez průvodce a dokonce si s sebou můžete vzít pejska, procházka okolními lesy cestou na hrad je nádherná, jeskyně poustevníků!), Hrubá Skála (krásná vyhlídka, možnosti jídla a suvenýrů, o 50 m dál je v lese piknikový stůl), Trosky (stojí za to vyšlapat to pěkně až nahoru, skutečná perla Českého Ráje), hrad Kost (opravdová pevnost z pohádky, hrad jak se patří).

Přehrada SoušPřehrada Souš

Údolní nádrž na Černé Desné, vystavěná v letech 1912 - 1915, se sypanou hrází vysokou 21 m a dlouhou 364 metrů. Přehradní jezero, podle kterého cesta vede, má plochu 364 ha a je zdrojem pitné vody, proto se neužívá k rekreačním účelům.

 

SmědavaSmědava

Samota s horskou chatou na severovýchodním svahu Jizery. První objekt tu stál již v roce 1814, novější budova byla postavena v roce 1841 a její součástí byla i strážnice financů (celníků). Později změnila účel na ubytovnu lesních dělníků a v roce 1932 vyhořela. Také krásný lovecký zámeček Clam-Gallasů z roku 1910 skončil roku 1969 v plamenech. Současná chata Smědava, která je oblíbeným místem občerstvení pro turisty, byla postavena na místě původní v roce 1935. V zimě je Smědava posledním místem, kde se protahují cesty směrem od Hejnic. Z Tanvaldské strany kolem přehrady Souš je autem přístupná pouze v létě.

bučiny kolem Bílého potoka Bíly potok

Bílý potok

Obec založená roku 1594, s novorománským kostelem Nejsvětější Trojice z let 1888-90. Vůbec nejzajímavější jsou ale lesy nad touto vsí, kde se cesta z Soušské přehrady a Smědavy, stáčí serpentýnami dolů k Bílému potoku. Zdejší bukové lesy a jimi protékající potok vypadají zejména v odpoledním světle přímo magicky.

HejniceHejnice

Nejznámější poutní místo celé oblasti, obec poprvé zmiňována v roce 1381. V nedávné době proběhla renovace interiéru baziliky, která prostoru dodala nebývalou světlost a lehkost. Také další části komplexu jsou postupně rekonstruovány. Zejména o svátcích a víkendech bývají v kostele pořádány koncerty varhanní hudby, které jsou opravdu krásným zážitkem.

restaurace Obří sud

Restaurace Obří sud

Kuriózní výletní restaurace z roku 1931 v ohybu silnice nad Lázněmi Libverda. Krásný výhled. V létě i venkovní posezení a kiosky.

Lázně Libverda

Lázně Libverda

Každé lázně stojí alespoň za krátkou zastávku a procházku parky a kolonádami. Ani lázeňské oplatky by neměly chybět a pokud máte čas, můžete se předem objednat na nějakou tu kúru nebo masáž.

FrýdlantFrýdlant v Čechách

Dominantou města s městskou památkovou rezervací je hrad a zámek na vysokém čedičovém vrchu, postavený Ronovici ve 13. století. Jeho nejstarší částí je tzv. Starý nebo Horní hrad s mohutnou, takřka 50 metrovou věží. Celý komplex stojí za návštěvu.

KoupalištěKoupaliště

Kousek za Rapenavou při silnici směrem na Liberec uvidíte v létě hodně zaparkovaných aut. Značí to přítomnost příjemného letního koupaliště - uprostřed lesů, s výhledem na hory. Koupání zde není organizováno - žádná pláž, žádné stánky, žádní plavčíci - je to jen na Vás a přírodě. Pro tradičnější koupání jeďte do Hejnic, kde se rovnou z vod místního koupaliště můžete kochat pohledem na panorama Jizerských hor - viz foto.

pohled od Královky

Pohled od Královky směrem na Hrabětice

Královka rozhledna

Královka

Nejvyšší místo Maxovského hřebene (859 m.n.m.), původně zvané Konigova vyvýšenina (odtud Královka) nebo také Nekras. Na vrcholu stojí horská chata stejného názvu, kde si můžete udělat zastávku. Kromě jídla a pití je ovšem hlavním lákadlem 24 metrů vysoká kamenná rozhledna z roku 1907. A výhled z ní samozřejmě stojí za to vyšlapání schodů.

Bílí tygři v Liberecké ZOOLiberec (botanická, ZOO, bazén, Ještěd)

Pokud už máte Liberec v plánu cesty, naplánujte si tam zastávku. Kromě náměstí s překrásnou budovou radnice Liberec nabízí překvapivě mnoho.

Za procházku nebo alespoň projížďku stojí Staré Město - secesní vilová čtvrť, která jasně ukazuje, že Liberec býval svého času velmi bohatým městem. Ve stejné oblasti se nachází také výstaviště, zoologická zahrada (s neodolatelnými bílými tygry), botanická zahrada, kulturní centrum Lidové sady a regionální muzeum umístěné v krásné novogotické budově.

Z těch novodobých atrakcí nesmíme zapomenout na Aquapark v zábavním centru Babylon.

Ještěd

jaro v PodještědíJeštěd a Podještědí

Zejména děti pak zaujme výlet za dominantou celých hor - na vrchol Ještědu. Za moderní víceúčelovou stavbu ve tvaru hyperboly dostal architekt K. Hubáček světovou Perretovu cenu, kterou si tenkrát ale nesměl osobně vyzvednout. Cesta lanovkou na vrchol a výhled opravdu do daleka stojí za to.

Podještědí - krajina na "druhé straně Ještědu" tedy otevřená směrem na jih, vyniká krásným výhledem do okolí, zalesněnými kopečky, údolími lemovanými stařičkými stromořadími, otevřenými pohledy na pole a louky, překrásnou lidovou architekturou a samozřejmě potoky a potůčky. Čím menší silničku najdete, tím intimnější obrázek krajiny a lidí, kteří tu žijí, se Vám otevře. Tento kraj učaroval nejednomu umělci a spisovateli.

zámek SychrovZámek Sychrov

Rozsáhlý romantický zámek Rohanů, původně barokní. Anglický park s romantickými objekty. Autentické romantické interiéry bohatě zdobené řezbami, s dobovým zařízením a cennými umělěckými sbírkami, včetně francouzské portrétní galerie. V létě denně ukázky sokolnictví.

Kontakty

Ski Lucifer
Ing. Jaroslav Morávek
Josefův Důl 358
468 44 okr. Jablonec nad Nisou
Česká Republika

Mobil: +420602879598

    Rezervace Niky a Roubenka:

viz Rezervační formulář v Kontaktech

+420 777 847 936

              

       Rezervace U Vleku:

                ubytovaniuvleku@gmail.com

+420 606 217 365      

 

Počasí

Počasí radar

^